Cíl projektu:
• předcházení vzniku komunálních odpadů,
• snížení množství odpadů vznikajícího v řešeném území,
• snížení množství odpadů ukládaných na skládku,
• snížení finančních nákladů na likvidaci odpadů.
Jedním ze stěžejních zájmů obcí mikroregionu je prosazovat na svém území principy udržitelného rozvoje. Jednou z oblastí je snaha o eliminaci vzniku odpadů nebo používání některých druhů jednorázových výrobků, což zcela koresponduje s kampaní Ministerstva životního prostředí ČR s názvem „Dost bylo plastu“, která má za cíl směřovat firmy, státní i nestátní organizace, tedy také úřady a příspěvkové organizace, prostřednictvím jejich dobrovolných závazků či deklarativních projednání, k omezení spotřeby až následné eliminaci používání jednorázových plastů.
Zapojené obce pořádají v rámci celého roku pravidelné i nepravidelné akce, kde zajišťuje mimo jiné i občerstvení. Doposud bylo občerstvení (nápoje, jídlo) podáváno prostřednictvím jednorázového nádobí (plastové kelímky, tácky, brčka, příbory, papírové tácky, jednorázové plastové příbory apod.). Na každé z akcí tak vzniklo velké množství zejména plastového odpadu.
Záměrem zapojených obcí je změnit stávající systém na jiný, který bude přispívat k lepšímu životnímu prostředí. Jako nejvýhodnější se jeví používání opakovaně využitelného nádobí – zejména vratných kelímků. V České republice jsou tímto způsobem zajišťovány již mnohé z kulturních či sportovních akcí a jde o běžný systém provozu.